Piwniczanka to naturalna woda mineralna wydobywana w sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego

Piwniczanka to naturalna woda mineralna wydobywana w sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego

Ekologicznie czysta

Naturalna Woda Mineralna Piwniczanka jest wydobywana w miejscowości Piwniczna - Zdrój, z ekologicznie czystych terenów Popradzkiego Parku Krajobrazowego, jednego z najstarszych parków na terenie Karpat w urokliwym Beskidzie Sądeckim.

To właśnie tutaj, w obrębie płaszczowiny magurskiej występuje wyjątkowa strefa hydrologiczna o bogatych zasobach zmineralizowanych wód. Bogata w magnez, wapń i wodorowęglany woda wpływa pozytywnie na pracę serca, układu nerwowego czy mięśni, wzmacniając tym samym cały organizm.

Pochodzenie Piwniczanki
Pochodzenie Piwniczanki Góry

U źródła nazwy

Piwniczna – Zdrój, miejscowość uzdrowiskowa, której Piwniczanka zawdzięcza swoją nazwę, położona jest w samym sercu Beskidu Sądeckiego, w bliskości Pienin i Tatr. Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone w dolinie Popradu w wyniku dekretu Kazimierza Wielkiego w 1348 roku. Z racji swojego położenia Piwniczna była miastem na szlaku ówczesnej granicy i miała ważne znaczenie ekonomiczne i obronne.

Pochodzenie nazwy nie jest jednak jednoznaczne. Według niektórych źródeł pierwotna nazwa - Piwniczna Szyja, która funkcjonowała do końca XVIII wieku, odnosi się do „wąskiego przesmyku, gardzieli” – zwężenia rzeki Poprad w okolicy Międzybrodzia. Z kolei Piwniczna nawiązywała do zacienionego przez gęsty bór wjazdu do miasta od strony północnej. Jednak według miejscowych legend i ludowych podań Piwniczna wzięła swoją nazwę od średniowiecznych tuneli, przejść, szybów i lochów kopalnianych lub obronnych. Ich istnienia jednak do końca nie dowiedziono.

Pochodzenie Piwniczanki Górski potok